تبلیغات
جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران - تلاش برای تحقق آرزوها
جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
تلاش برای تحقق  آرزوها

گزارش اقدامات و برنامه های اداره معاضدت قضایی در دوره 27 مدیریت کانون وکلای دادگستری مرکزدکتر محمد رضا  کامیار  وکیل دادگستری 

بخش اول
26 تیرماه 1391 اینجانب بعنوان رئیس اداره معاضدت کانون وکلای مرکز معرفی شده و بلافاصله کار خود را آغاز کردم.اعتقاد این جانب ارایه یک مدیریت دانش بنیان و علم محور بود، به همین جهت با وجود دیدگاهی سنت گرایانه که مدعی بود اداره معاضدت  ظرفیت فعالیت خاصی ندارد و باید در انجا وکیل به مردم بدهیم و به سوالات حقوقی شان جواب بدهیم و این دو بخوبی انجام میشود اما معتقد بودم همین وظایف را میتوان با توجه به مدیریت دانش محور انجام داد و با ابتکار عمل و ریسک پذیری و استفاده از دانش و تجربه سایر کشورها به شیوه ای بهتر مفیدتر و موثرتر انجام داد.

با این پیش زمینه ذهنی  اولین وظیفه من شناسایی  همکاران و تعیین درست عملکرد و کارایی و ظرفیت موجود و مطلوب حوزه ماموریت بود .

با این هدف با بسیاری از صاحبنظران و فعالان حوزه معاضدت مذاکره کردم . نهایتا در ابان ماه همانسال با انتشار اولین گزارش ضمن تبیین وظایف و ماموریتهای اداره معاضدت وضع اداره را در زمان انتقال مسوولیت و راهکارهایی برای تحول و ارئقا معاضدت  ارایه نمودم. پس از ان نیز در دو گزارش دیگر بطور ادواری فعالیتهای اداره معاضدت را به اطلاع وکلای محترم رساندم و اینک در پایان ماموریتم گزارش جامعی از 20 ماه مسولیت اداره معاضدت را تقدیم وکلای محترم می نمایم.


اینجانب در عمل نشان دادم که نیازی نیست مدیر همراه خود نیروی جدید بیاورد و نیروهای قبلی را کنار بگذارد بلکه با استفاده از ظرفیت موجود که تجربه گذشته را دارند میتواند بسیاری از اهدافش را محقق نماید.
این جانب عذر هیچ یک از همکاران سابق اداره معاضدت را نخواستم و محل همکاری هیچ یک را عوض نکردم. تمام همکاران اداره با همان وظایف سازمانی به همکاری خود با من ادامه دادند و تنها دو سه نفر که در شعبه راهنمایی مشاوره حقوقی اریه میدادند بدلیل ایتکه نظم مورد انتظار در حضور را رعایت نکردند یا شخصا تمایل به همکاری نداشتند  از ادامه حضور در اداره عذر خواستند.اینجانب به همکاران موجود تقریبا 15 همکار وکیل جدید اضافه کردم و برای این همکاران جدید وظایف تازه ای تعریف کردم بدون اینکه تعرضی به وظایف بخش های موجود اداره بعمل اید.
در مورد وکلای فعال در دفاتر معاضدت کانون در مجتمع ها اما بدون توجه به ضرورت حفظ وکلای فعال و با این نیت که امر مشاوره در صلاحیت علمی و تجربی تمام وکلا هست و همگی انان حق دارند در این نیکوکاری  شریک شوند انتخاب همکاران را از طریق فراخوان عمومی به وکلا و ارسال پیامک امری  علنی و عمومی کردم و لذا ممکن است برخی وکلای سابق بدلایلی در ادامه فعالیت این دفاتر همکاری ننمودند . اولین دلیل قطع همکاری  رعایت دو شرط مصوب هیات مدیره بود که وکلا باید دارای حداقل سه سال سابقه وکالت بوده و فقط در محل اشتغال بکار گرفته شوند.
اجرای این شرط موجب قطع همکاری برخی وکلا شد.همچنین اجرای سیاست چرخشی کردن محل فعالیت هم موجب جدا شدن چند تن دیگر شد که حاضر نشدند در محل جدید همکاری کنند . نزدیک به 10 نفر هم با وجودی که برایشان ابلاغ همکاری صادر شد حاضر به قبول دعوت نشدند.
جمع وکلایی که بدلایل فوق یا هر دلیل شخصی دیگر همکاری شان با دفاتر معاضدت قطع شد قریب 50 نفر بود اما در مقابل نزدیک به 150 نفر وکیل جدید فرصت حضور در دفاتر معاضدت را بدست اورده و در این فعالیت انساندوستانه شراکت کردند.
اقدامات اداره معاضدت که در این گزارش به استحضار وکلا خواهد رسید حاصل همکاری نزدیک به 500 وکیل پرتلاش بی ادعا همراه بی توقع و حق جو بوده که لازم است در همین جا از همه انها قدردانی نمایم و برای انان دنیایی خوب ، عاقبتی نیکو و عقبایی سعادتمند از درگاه خداوند منان که عشق به او منشا تمام این اقدامات بوده  تقاضا نمایم.مسلم است که نام بردن از همه انان در این مقال مقدور نیست اما لازم است از همکاری برخی که در این مدت بیش از حد انتظارم مرا همراهی نمودند قدردانی نمایم  . ابتدا از همه روسای قبلی اداره معاضدت از جمله اقایان سردار زاده عسگری راد کاکای افشار ثابت قدم که این اداره را با تلاش شبانه روزی فعال و پرثمر نگاه داشتند تشکر میکنم. از دکتر افتخار ریاست محترم دوره 27  و دکتر شهلا نایب رئیس محترم که  حداکثر همراهی و همکاری را با این جانب نمودند.
از دکتر شهبازی نیا ، دکتر صابری ، دکتر امینی، دکتر ارفع نیا ، اقای ثابت قدم ، اقای زندیه و اقای احمدی لاکلایه اعضای محترم هیات مدیره دوره  27 که با حضور خود در اداره معاضدت و ارشادات شفاهی و کتبی مرا یاری رساندند صمیمانه متشکرم.


از اقایان قربانیان ظهیری بیک وردی صیادیان سلمانیان معصومی توکلی خلیلی که تمام وقت و انرژی خود را مصروف اجرای برنامه های اداره معاضدت کردند ممنونم از اقایان عدالت ، سماواتی پور ،طالع ،چهره ، سهراب ، ملک نیا ، صدری خانلو و خانمها غفاری، زمانی ،حبیبی ،بیگی ،زارع ،امیری ،نفیسی و سلطان حسینی که معاضدت کانون در مجتمع های قضایی را سرپرستی نمودند  و از تمام 500 وکیلی که در این مدت مرا تحمل کرده و حاضر شدند برای تحقق اهدافم یاریم کنند سپاسگزارم.


همچنین از کارمندان اداره معاضدت خانم ها صدوقی و گنجی و اقایان یعسوبی روشنی زین الدین احمدی خامه دار میری و اسفندیاری نیز بخاطر همکاری صمیمانه شان در طی این مدت  متشکرم .
اینک به ارایه چهارمین و اخرین گزارش کار خود که حتی الامکان جامع و راوی اکثر اقدامات معموله می باشد به محضر وکلای محترم می پردازم.

*ماموریت های اداره معاضدت

اداره معاضدت  دارای دو وظیفه اساسی است:

اول -تعیین وکیل معاضدتی برای افراد بی بضاعت

دوم -مشاوره حقوقی رایگان به مراجعان


طراحی ساختار تشکیلاتی


 اداره معاضدت در جهت انجام وطیفه اصلی و اولی خود طبق قانون وکالت و ایین نامه قانون وکالت ، علاوه بر تعیین وکیل معاضدتی، موطف به اعمال  نظارت برکار وکیل تعیینی ، اخذسهم کانون از حق‌الوکاله دریافتی توسط وکیل معاضدتی و  ارائه مشورت حقوقی به‌وکیل انتخابی میباشد.


آن بخش از وظایف وماموریت های اداره درقسمت تعیین وکیل که قبل از ورود اینجانب در اداره معاضدت بصورت سازمانی و مبتنی بر نظم اداری  انجام می شد صرفا تعیین وکیل معاضدتی بود ، اما وطایف مرتبط با این مساله شامل  نظارت سازمانی و مستمر بر کار وکیل و اخذ سهم کانون از حق الوکاله دریافتی و ارایه مشاوره حقوقی انجام نمیشد.
در خصوص مشاوره حقوقی رایگان هم با وجودی که این وطیفه در سطح وسیع انجام یشد اما متولی و مسوول مستقیم ان معلوم نبود و عملا تمام بار بر دوش رئیس اداره معاضدت افتاده بود.


این مسایل باعث شد که ایجاد یک سازمان و ساختار اداری مبتنی بر وظایف اداره ضرورت یابد . با این وصف اولین و موثرترین اقدام در مدیریت موفق اداره معاضدت تهیه یک چارت تشکیلاتی برای اداره بود . این تشکیلات تدوین شد و از زمان ورود من به اداره تا حال حاضر بتدریج پیاده شد .


اداره معاضدت برای انجام کامل وظایفش باید دارای تشکیلات اداری زیر با وظایف و ماموریت معین باشد.

برخی از فقرات زیر بدلایلی که بعرض خواهد رسید تاکنون راه اندازی نشد اما وجود انها لازم و ضروری است.

1- واحد بررسی و تعیین وکیل شامل دو شعبه عرایض و قضایی


شعبه عرایض


اجرای وظیفه مذکور در مواد 34،  37، 38 و 41 آیین نامه قانون وکالت، به‌عهده شعبه عرایض می‌باشد.  وظیفه این شعبه رسیدگی به‌تقاضای معاضدت و احراز شرایط ماده 24 قانون و 42 آیین نامه وکالت،  تعیین نواقص تقاضاودستور رفع نقص آن به‌دبیرخانه، اعلام عقیده راجع به‌پیشرفت دعوی و با  اساس بودن آن،  احرازعدم شرخری وقصد فریب یاسوء استفاده متقاضی، تعیین موضوع وکالت ورسیدگی به تقاضای وکیل در خصوص تعیین، اصلاح یا تغییر آن می‌باشد.

 شعبه قضایی


اجرای وظیفه مقرر در مواد 34 و ذیل ماده 41 آیین نامه قانون وکالت، به‌عهده شعبه قضایی است. وظیفه این شعبه تعیین وکیل برای متقاضی‌،تعیین میزان حق‌الوکاله‌،  بررسی تقاضاهای استعفا،عزل،تغییر وسایر معاذیر و مسائل مربوط به‌وکیل انتخابی در انجام وظیفه و تعیین تکلیف آنها است.


2- واحد پی‌گیری و وصول شامل دو شعبه  پیگیری پرونده و محاسبات و وصول


الف- دفتر پیگیری پرونده :

برای اجرای وظیفه مذکور در ماده 44 آیین نامه قانون وکالت، دفتر پیگیری پرونده تشکیل می‌شود.وظیفه این دفتر کسب اطلاع از وکیل انتخابی راجع به‌جریان کار پرونده ارجاعی، اخذ اسناد و مدارک مربوطه (از قبیل دادخواست، لایحه،آرای صادره)، انجام مکاتبات لازم برای پیگیری موضوع ارجاعی و پاسخ به‌مراجعات موکلان معاضدتی می‌باشد.


ب-دفتر محاسبات و وصولبرای اجرای وظیفه مقرر در ماده 43 آیین نامه قانونوکالت دفتر محاسبات و وصول تشکیل می‌شود.
وظیفه این دفتر بررسی موضوع وصول یا عدم وصول حق‌الوکاله توسط وکلای انتخابی در پرونده‌های ارجاعی و حسب مورد وصول سهم کانون ازآنها می‌باشد.
همچنین وظیفه بررسی ادعای عدم وصول حق‌الوکاله وکلا واظهار نظر در خصوص موضوع نیز جزو وظایف این دفتر است.

3-شعبه راهنمایی


تحقق مقررات آیین نامه دفتر راهنمایی مصوب سال 1317 وهمکاری با قوه قضاییه در جهت رفع اطاله دادرسی به‌عهده شعبه راهنمایی است.

وظیفه اصلی  شعبه راهنمایی ارائه مشاوره حقوقی است.

این شعبه وظیفه مذکور را از طریق دفاتر زیر انجام می‌دهد.

الف-دفتر مشاوره به مردم

در این دفتر به‌سئوالات حقوقی مراجعان پاسخ داده می‌شود.  تقاضاها پس از بررسی کلی سئوال و تعیین موضوع آن به‌احد از مستشاران که دارای تخصص راجع به‌سئوال باشد ارجاع می‌شود

ب-دفتر مشاوره از راه دور

برای تسهیل امکان استفاده از خدمات اداره معاضدت وبهره‌برداری از فن‌آوری‌های روز این دفتر تشکیل می‌شود. وظیفه این دفتر پاسخ به‌سئوالات تلفنی و اینترنتی و پستی و بطور کلی سئوالات غیر حضوری متقاضیان است.

ج-دفتر مشاوره به وکلا


در اجرای ماده 45 آیین نامه این دفتر تشکیل می‌شود واز جهت تناسب وظیفه با شعبه راهنمایی تحت نظر شعبه راهنمایی انجام وظیفه می‌نماید.

وظیفه این دفترمشورت دادن به‌وکلای انتخابی است.

4- واحد مراکز مشاوره

ارائه مشاوره به‌متقاضیان و مراجعان در دفاتر خارج ازمحل مرکزی اداره (اعم از مراجع قضایی و غیر قضایی)، در مراکز مشاوره انجام می‌شود.  این واحد با هدف ارتقاع سطح کمّی خدمات کانون  علاوه برمراکزقضایی ، درمراکزعمومی ، خیریه، مساجد و . . . نیز  دفاترمشاوره راه‌اندازی می‌کند.

5-واحد نظارت و ارزیابی

واحد نظارت و ارزیابی برای بررسی منظم تمامی شعبه‌ها ،واحدها ، دفاتر و مراکز مشاوره اداره معاضدت در مرکز و مراجع قضایی و سایر مراکزعمومی تحت نظر اداره معاضدت و ارزیابی خدمات آنان تشکیل می‌شود.

6- واحد استان ها


کانون وکلای مرکز علاوه بر حوزه جغرافیایی استانتهران، مسئول اداره امور مربوط به‌کانون وکلا در 4 استان دیگر هم می‌باشد، اما دراین استان‌ها و حتی شهرستان‌های استان تهران فعالیت اداره معاضدت بطور سازمان یافته و مرتبط با مرکز وجود ندارد. اندکی از شهر ها در بعضی استانها البته فعال هستند امااین فعالیتها پیوند سازمانی با مرکز ندارد و جزایر دور از سرزمین اصلی انگاشته میشوند.

این واحد برای راه اندازی دفاتر معاضدت و راهنمایی درشهرستان‌ها و استان های تابعه کانون مرکز و اجرای تمامی برنامه‌های اداره مرکزی درمراکز استانی با استفاده از سایر بخش‌های اداره مرکزی تشکیل می‌شود.

7- شعبه دبیرخانه

برای اجرای مقررات مذکور در مواد 34،  36، 37، 39،  42،  43 و 49 آیین‌نامه قانون وکالت، شعبه دبیرخانه تشکیل می‌شود. وظیفه این شعبه ثبت تقاضاها و ارسال به‌شعبه عرایض، تنظیم فرم قرارداد وکالت و توزیع و ارسال آن،دریافت قرارداد حق‌الوکاله امضاء شده از وکیل معاضدتی، دریافت رسید وکالتنامه ازوکیل منتخب، تنظیم و ارسال اخطاریه‌ها و اعلامیه‌ها و صدور ابلاغ وکلا است.

تحولات در حوزه ماموریت های اداره معاضدت

اول- تعیین وکیل معاضدتی

اصلی ترین وظیفه اداره معاضدت قضایی انتخاب وکیل معاضدتی برای متقاضیان واجد شرایط است. در طول ماموریت من اقدامات اساسی و اصولی زیر در این خصوص انجام شد.
نحوه تعیین وکیل معاضدتی  قبلا بدین نحو بود که متقاضیان پس از تکمیل مدارک خود ، به‌صورت حضوری توسط اعضای شعبه عرایض مورد پرسش قرار گرفته و در صورت جمع شرایط قانونی ( احراز عدم بضاعت و اساس داشتن  و امکان پیشرفت دعوایی که متقاضی قصد دارد در دادگاه طرح کند) با تقاضا موافقت نموده انگاه ( بجای ارسال پرونده به شعبه قضایی که در ایین نامه قانون وکالت پیش بینی شده ) پرونده به دفتر اداره ارسال و  متصدی کامپیوتر بر اساس ترتیب الفبایی فهرست اسامی وکلا ، وکیل معاضدتی  را تعیین و نام وی را در فرم قرارداد وکالت درج کرده، جهت امضاء به‌نظر رئیس اداره یا معاون ( که همان اعضای شعبه عرایض بودند)میرساند . اگر با تقاضا مخالفت می شد رای مخالف جهت بررسی بیشتر به‌نظر رئیس اداره معاضدت می‌رسید و در نهایت بر طبق نظر رئیس اداره عمل می‌شد‌.
امور این قسمت توسط ده نفر از همکاران وکیل اداره می‌شد. هر روز هفته دو نفر از وکلای مذکور امور شعبه عرایض و قضایی را توامان انجام می‌دادند.

1-تغییرات و تحولات  اعمال شده
 

در اجرای اصلی‌ترین وظیفه معاضدت برنامه‌ریزی متناسب وجود نداشت .
با بررسی های معموله  نسبت به ‌شیوه تعیین وکیل  وکارآمد ‌یآن مطالعاتی انجام شدو نهایتاً به‌این جمع‌بندی رسیدیم که لازم است وظایف شعبه عرایض وشعبه قضایی ازیکدیگرتفکیک شوند و درمورد شیوه تعیین وکیل معاضدتی نیزمعیار‌های دیگری مورد توجه قرار گیرد .

الف-تغییر شیوه تعیین وکیل معاضدتی

تعیین وکیل به‌ترتیب حروف الفبا باعث می‌شود که به‌صورت مساوی و بدون تبعیض و اعمال سلیقه شخصی، وکیل برای موکلان معاضدتی تعیین شود. بدین ترتیب  متصدی انتخاب وکیل،پرونده‌ای خاص رابه ‌وکیلی خاص نمی‌تواندارجاع دهد،گرچه فرض این است که مسئول انتخاب وکیل حتی اگر امکان اعمال سلیقه شخصی هم می‌داشت به‌دلیل  شرایط اخلاقی وحرفه‌ای که هنگام انتخاب او موردتوجه بوده هرگزچنین سلیقه‌ای را اعمال نمی‌کند.
این شیوه انتخاب الفبایی وکیل‌، صرفنظر از مزیت فوق دارای ایرادات اساسی است که کارآمدی آن را با تردید مواجه می‌سازد‌.

مهم‌ترین ایراد این است که در این شیوه هیچ توجهی به‌ماهیت دعوا نمی‌شود‌‌.حال انکه اصولا وکیل پیش از قبول وکالت‌، ابتدا به‌موضوع دعوا توجه می‌کند چه بسا تجربه و تخصص وکیل با موضوع پیشنهادی منطبق نباشد، ارجاع پرونده به‌وکیل بدون توجه به‌موضوع دعوا، تخصص و تجربه وکیل (گرچه در برخی دعاوی مشکل خاصی ایجاد  نمی‌کند)،امادربسیاریدعاوی مشکل‌سازمی‌شود. اگرامکان رعایت شرط تخصص وتجربه امرمشکلی باشد  اما رعایت حال وکلای همکار از باب عدم ارجاع پرونده هایی که نسبت به‌آن علاقمندی ندارند یاخودرافاقد تخصص وتجربه درآن امر می‌دانند امری لازم است .

ارجاع پرونده‌ای که وکیل علاقمندی به‌دفاع از آن ندارد یا فاقد تجربه و تخصص در آن موضوع است ، برای وکیل خوشایند نیست و از سویی حق موکل نیز در این موارد در معرض تضییع قرار می‌گیرد.
 همچنین ارجاع پرونده‌ها به ‌وکلای همکار به‌شیوه الفبایی در شهر بزرگ تهران موجب می‌شود شرایط جغرافیایی همکاران ازجهت نزدیکی ودوری به‌مرجع صالح موردتوجه قرارنگیرد و به‌این ترتیب نظارت وکیل بر پرونده ‌، تحت‌الشعاع دوری ونزدیکی او به‌دادگاه قرارمی‌گیرد. حتی این امرباعث می‌شودکه هزینه ایاب و ذهاب بیشتری به‌موکل تحمیل شود و چون بسیاری از همکاران از باب همراهی با موکل بی‌بضاعت این هزینه‌ها را خود پرداخت می‌کنند،  این امر موجب تحمیل این هزینه‌ها به‌خود وکلا می‌شود‌.


بر اساس مسائل فوق برای تصحیح شیوه تعیین وکیل به‌گونه‌ای که امکان تعیین وکیل متناسب با دعوای مطروحه یا عدم ارجاع  پرونده درموضوعات نامانوس وکیل فراهم شودمسلماً بایدقبلاًازتجربه ، تخصص وعلاقمندی همکاران وکیل مطلع بود ‌، همچنین بایدهنگام مراجعه متقاضیان دعوا یآنان را ازجهت آسانی وسختی ومیزان پیچیدگی دعوا طبقه ‌بندی کرد‌.


با این هدف اداره معاضدت درصدد برامد  در امر ارجاع پرونده حتی‌الامکان به‌تخصص و تجربه همکاران توجه نماید  لذا با همکاری مدیریت داخلی کانون  در ابان 1391 فرمی تهیه و در اختیار همکاران قرار داده شد  که در آن راجع به تجربه و تخصص وکلا در رشته های حقوقی و همچنین عناوین کتب و مقالات یا تحقیقات دانشگاهی و پایان نامه تحصیلی سئوال شده بود.


 نزدیک به  پنج هزار فرم توسط وکلا تکمیل شد. گرچه برخی از فرم ها به صورت سفید تسلیم شد، ولی بسیاری از همکاران تخصص، تجربه و علاقمندی خود را در این فرم ها علامت زدند.
  این اطلاعات قابل استخراج و دسته بندی واستفاده عملی هنگام ارجاع پرونده معاضدتی به وکلای محترم می باشد. بدلیل فقدان نیروی متمایل به انجام امور غیر تخصصی این  فرمها هنوز بطور کامل دسته بندی نشده است و باد با استفاده از نیروهای حقوق بگیر این عملیات را انجام داد و البته باید با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای این اطلاعات قابل استفاده همیشگی شود.


  همچنین بطور مداوم  با تماس تلفنی از همکارانی که طبق فهرست الفبایی در نوبت قرار داشتند تقاضاشد علاقمندی تجربه یا عدم علاقه به موضوع خاصی را به‌اداره معاضدت اعلام کنند و همچنین در هنگام ارجاع پرونده با تماس تلفنی مجدد حتی‌الامکان موضوع پرونده به وکیل اعلام تا امکان انطباق پرونده با شرایط فوق الاشاره بیشتر شود.


این را میتوان یک گام مقدماتی در جهت تشویق وکلا به فعالیت تخصصی و درحوزه تجربه و تخصص انها تلقی نمود.
این امر از شهریور 1391 انجام میشود و یکی از فوری ترین اثار ان کاهش چشمگیر  برگشت پرونده از سوی وکلای معاضدتی بدلیل یافت نشدن وکیل در نشانی ، رد پرونده بدلیل عدم تخصص و تجربه یا دوری و بی تناسبی دادگاه صالح با محل کار وکیل بوده است.


همچنین متصدی تعیین وکیل نیز تغییر یافته و بجای ارجاع پرونده توسط کاربر رایانه این امر  به ‌وکلای باتجربه که بتوانندوکیل متناسب با دعوا را تشخیص دهند محول شد‌.
در حال حاضر در شعبه عرایض علاوه بر ده همکاری که در دوره قبل انجام وظیفه مینمودند سه همکار دیگر برای کم کردن حجم کاری همکاران سابق اضافه شده و بعلاوه شعبه قضایی نیز با حضور 7 وکیل افتتاح گردیده که مجموعا وظیفه تعیین وکیل معاضدتی برای متقاضیان واجد شرایط را انجام میدهند.


این همکاران تحت عنوان مستشار شعبه قضایی و عرایض فعالیت میکنند و صرفا یک نفر که مدیریت و هماهنگی حضور همکاران را برعهده دارد تحت عنوان معاون اداره انجام وظیفه مینماید. لذا تعداد معاونان از 10 نفر  عضو این شعبه به یک نفر تقلیل یافت . گر چه معاونت های دیگری در اداره تاسیس و افرادی تحت عنوان معاون مشغول به کار شدند که در ادامه به اطلاع خواهد رسید.


ب- سایر اقدامات در حوزه تعیین وکیل معاضدتی:

ب1- تهیه شرح وظایف وکلای معاضدتی:

برخی از وکلای معاضدتی مستند به گزارشات واصله از مردم ( موکلان بی بضاعت )تقاضاهایی مطرح مینمودند که حاکی از عدم اشراف برخی از همکاران از حقوق و وظایف کامل وکیل در قبال پرونده‌های معاضدتی بود.برخی سوالات وکلا از ادراه نیز این امر را تایید مینمود .
برای رفع این معضلات علاوه بر اصلاحات جزیی در فرم قرارداد وکالت که توسط وکیل، موکل و اداره معاضدت امضا می‌شود اقدام به تنظیم شرح وظایف وکلای معاضدتی  نمودیم و ان را در ظهرنسخه قراداد وکالت که نزد وکیل میماند چاپ نمودیم  تاهمکاران وکیل ، وظایف خود را بطورکاملتر بدانند طبق این فرم شرح وظایف وکلا و مطالب لازم التوجه به این شرح اعلام گردید:


در گزارش های قبلی تقدیمی به همکاران ، وعده دادم که متن مشابهی خطاب به‌موکلان معاضدتی هم تهیه خواهد شد تا انتظارات موکلان از وکلای معاضدتی نیز به ‌سوی اعتدال وقانون هدایت شود.
متاسفانه در عمل با وجودی که متن اولیه مربوط به موکلان تهیه شد اما بدلیل اینکه بیان روشن و اشکار این موارد گاه موجب تخفیف موقعیت همکاران میشد و بعلاوه احصاء تمام انها  موجب ملال خاطر میگردید از انتشار و چاپ ان امتناع نمودیم.نوع مطلب : اخبار جاودان، 
برچسب ها : گزارش اقدامات و برنامه های اداره معاضدت قضایی در دوره 27 مدیریت کانون وکلای دادگستری مرکز،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 04:41 ب.ظ
آجرک الله. فقط همین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه