اخبار کانون وکلا

توضیح رییس کانون وکلای مرکز درباره درخواست تسریع در تعیین تکلیف اصلاحات مقررات کارآموزی

وکیل بهنام حبیب زاده،رییس کانون وکلای دادگستری مرکز درخصوص آخرین وضعیت اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه لایحه استقلال و تلفیق دو مرحله کارآموزی گفت: مجددا به معاونت حقوقی قوه قضاییه نامه زدیم و درخواست تسریع تایید نهایی و ابلاغ موارد اصلاحی را دادیم.

پیش از این سخنگو و نایب رئیس اسکودا ابراهیم کیانی، در جمع وکلا و کارآموزان کانون وکلای خراسان شمالی در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۴۰۲، از موافقت قوه قضائیه با اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه لایحه استقلال و تلفیق مراحل کارآموزی خبر داده بود.

وکیل بهنام حبیب زاده، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، در گفتگو با خبرگزاری ها درخصوص آخرین وضعیت تلفیق دو مرحله کارآموزی گفت: هفدهم اردیبهشت ماه به معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه (جناب آقای بهزاد پورسید) نامه زدیم و اعلام کردیم که طولانی شدن این روند سبب ایجاد مشکلات متعدد اجرایی، آموزشی و اداری برای کانون وکلای مرکز شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه این کانون چند هزار کارآموز دارد، تقاضای تسریع در تایید نهایی و ابلاغ موارد اصلاحی را دادیم.

گفتنی است در پی پیگیری فراوان کارآموزان، شورای اجرایی اسکودا در تاریخ ۱۷ آذر ۱۴۰۲ پیشنهاد ادغام مرحله دوم و سوم کارآموزی و اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه لایحه استقلال را به تصویب رساند.

در صورت اصلاح این ماده و تأیید رئیس قوه قضائیه، کارآموزان وکالت از ابتدای مرحله دوم وکیل سرپرست انتخاب می‌کنند و دسترسی آنان به cms فعال می‌شود. در نتیجه احتمالا کارآموزان وکالت می‌توانند پس از گذشت ۳

ماه آغازین کارآموزی، اقدام به دریافت پرونده و فعالیت حرفه‌ای کنند.

طبق متن اولیه ماده ۵۴ آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1400 کارآموزان مکلف بودند مراحل سه گانه کارآموزی را در مدت ۱۵ ماه (دوره اول ۲ ماه، دوره دوم ۶ ماه، دوره سوم ۷ ماه) بگذرانند اما با اصلاح این ماده، آزمون مرحله اول کارآموزی حذف خواهد شد و مراحل دوم و سوم کارآموزی نیز با هم تلفیق می‌شوند.

متن نامه به نقل از رسانه های صنفی به شرح زیر است:

 

جناب آقای دکتر بهزاد پورسید معاونت محترم حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه

با سلام

احتراماً همانگونه که مستحضرید مطابق مکاتبات قبلی اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری در بخش کار آموزی از طریق کانون وکلای دادگستری مرکز و اتحادیه سراسری کانون ها در راستای ماده ۲۲ لایحه قانونی استقلال در آن معاونت محترم نهایی گردیده است.

نظر به اینکه برابر با برنامه ریزی به عمل آمده مطابق مقررات فعلی نسبت به برگزاری آزمون مرحله اول آموزش بایست اقدامات لازم صورت پذیرد، حال آنکه در پیشنهادات به عمل آمده آزمون فوق حذف گردیده است بر این اساس با توجه به اینکه طولانی شدن تایید نهایی اصلاحات به عمل آمده موجبات ایجاد مشکلات متعدد اجرایی آموزشی و اداری برای کانون وکلای دادگستری مرکز که دارای چندین هزار کارآموز میباشد گردیده است تقاضای توجه به شرایط فوق و تسریع در تایید نهایی و ابلاغ موارد اصلاحی مورد استدعاست.

با تجدید احترام دکتر بهنام حبیب زاده مؤمن

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *