تازه های اخبار حقوقی و قضایی

دفاعیات دکتر جلیلیان از اتهامات وارده به روزنامه اعتماد به دلیل انتشار بخشنامه خیلی محرمانه

دکتر محمد جلیلیان، عضو پیشکسوت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران(جاودان) و وکیل روزنامه اعتماد در دفاع از اتهامات وارده به دلیل انتشار بخشنامه خیلی محرمانه اظهار داشت: آنچه باید مورد استیضاح واقع شود وزیر کشور است نه محاکمه روزنامه اعتماد

به دنبال پرسش خبرنگاران از وزیر کشور در ابتدای آذرماه مبنی بر اینکه گروهی به نام حجاب بان در سطح جامعه به خصوص متروها ظهور پیدا کرده اند، ایشان این حرکات را خودجوش و مردمی و بدون داشتن ساختار اداری خاص معرفی می کند. در ادامه بخشنامه و دستورالعمل حجاب بان ها فضای مجاری را درمی نوردد. نهایتا بخش کوچکی از این بخشنامه در روزنامه اعتماد مورخه 5آذرماه منتشر می شود. این موضوع مورد شکایت معاون دادستان عمومی و همچنین وزارت کشور واقع می شود. ابتدای امر شکایت به دلیل نشر اکاذیب و همچنین انتشار اسناد طبقه بندی شده مطرح می شود که در مرحله نشر اکاذیب پرونده مختومه می شود. در خصوص انتشار اسناد طبقه بندی شده با صدور قرار جلب بازرسی و کیفرخواست به شعبه نهم دادگاه کیفری 1 ارجاع و پس از وقت رسیدگی در ساعت 9صبح روز دوشنبه25 دی ماه به ریاست قاضی کریمی جلسه دادگاه با حضور 12عضو هیات منصفه از جمله آقایان روح الامینی، محمدعلی امانی، حمیدزاده، سرکار خانم فیاض بخش و… برگزار می شود. در دفاعیات روزنامه اعتماد توسط بهروز بهزادی و وکیل وی، چند محور دفاع صورت گرفت.

1) انتشار بخشنامه متعاقب اظهارات وزیر کشور و اظهارات عاری از حقیقت وی مبنی بر عدم پشتوانه تقنینی و ساختاری و خودجوش بودن این حرکت صورت گرفته است.

2) بر اساس قوانین و مقررات خصوصا قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب 1387 و آیین نامه های اجرایی آن مصوب 3/10/1397، قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه دستگاه های دولتی مصوب 29/11/1353 و شیوه نامه ها و آیین نامه های اجرایی آن، این دستورالعمل که متضمن اوامر و نواهی است، دارای اشکال است از حیث منشا صلاحیت دار تقنینی که با توجه به طرح موضوع لایحه حجاب و عفاف در مجلس شورای اسلامی و اشکالات وارده به لایحه توسط شورای نگهبان و اعاده لایحه حجاب و عفاف به مجلس شورای اسلامی، این قانون نمی تواند در اغلب آیین نامه اجرایی و بخشنامه و دستورالعمل در حکم قانون اجرا شود.

هر قانون و دستورالعملی که متضمن اوامر و نواهی باشد مغایر اصل 9 قانون اساسی است و حتما در راستای رعایت حقوق ملت باید توسط مرجع صلاحیت دار تقنین شود و بر اساس قانون اساسی منتشر و به سمع و اطلاع مردم برسد.

در این دادگاه وکیل روزنامه دکتر جلیلیان در دفاع اعلام داشت: آنچه باید مورد استیضاح واقع شود، وزیر کشور است نه محاکمه روزنامه اعتماد.

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *