اخبار جاودان, یادداشت حقوقی

مراسم جشن استقلال کانون وکلا و ظرفیت های مغفول مانده

به مناسبت هفتم اسفند ماه سالروز استقلال کانون وکلا وکیل اباذر محبی عضو پیشکسوت و رئیس سابق جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران(جاودان) و فعال صنفی در یادداشتی اختصاصی با اشاره به ظرفیت های جشن استقلال به ابعاد و ظرفیت های مغفول مانده از استفاده بهینه از مراسم جشن استقلال کانون وکلا پرداخت

در ادامه یادداشت اختصاصی جناب وکیل اباذر محبی را می خوانیم:

مراسم جشن استقلال کانون وکلا و ظرفیت های مغفول مانده

سالگرد میلاد با سعادت بقیةالله الاعظم (عج) را تبریک می گویم. تقارن زمانی این میلاد میمون و مبارک با جشن استقلال کانون وکلا را به فال نیک گرفته، موضوعی را با شما همکاران عزیز درمیان می گذارم تا در لابلای نقد و نظر صاحب نظران صنفی صیقل یافته، پخته شود و ان شاءالله به ایده ای برای عملیاتی شدن مبدل گردد. در میان صنوف و اقشار مختلف جامعه، نیک پیداست که «وکالت دادگستری» از جهات و ابعاد مختلف ویژگی های خاص خود را دارد. از جمله؛ کمتر صنف و حرفه ای را می توان یافت که همه ساله در قالب یک برنامه مناسبتی، اعضای صنف در یک مراسم گردهم آیند. وکلای دادگستری اما، برابر یک سنت پسندیده، همه ساله در سالگرد تصویب «لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» دور هم جمع می شوند و «استقلال» خود را پاس می دارند. از آن زمان که این سنت حسنه بنیان گذاشته شده تاکنون، جهان شاهد تحولات عظیمی بوده، در حوزه وکالت دادگستری و کانون وکلا هم، در سطح داخلی و بین المللی، دگرگونی های عمیقی رخ داده است. با این وجود، تا جایی که صاحب این قلم شاهد بوده و اطلاع دارد، مراسم جشن استقلال کانون مرکز، همگام با این تحولات نبوده و شرکت کنندگان در این مراسم، همه ساله شاهد سخنرانی های غالبا کلیشه ای و برنامه های تکراری می باشند. به گونه ای که به اذعان بسیاری از شرکت کنندگان، بیشترین فایده اش دید و بازدید دوستان قدیمی است؛ به نحوی که اگر وکیلی آن را از دست بدهد، خسرانی نکرده و چیز مهمی را از دست نداده است. حال آنکه، این همایش صنفی، ظرفیت های بالقوه ای دارد که اگر به فعلیت در آیند، می توانند منشأ اثر و آغاز حرکتهایی در جهت ارتقاء جایگاه وکیل دادگستری، حفظ استقلال و خدمات وکالتی باشد.

این همایش عظیم می تواند:

۱- به نمایشگاه بزرگی از جدیدترین دستاوردهای فردی و جمعی وکلا در حوزه فکر و اندیشه صنفی، وکالتی و حرفه ای مبدل گشته، آثار قلمی، فکری، خدماتی و هنری و اقدامات عملی آنها در معرض دید و ارزیابی شرکت کنندگان قرار گیرد. چه اشکالی دارد که در محل برگزاری این مراسم غرفه هایی به تشکلهای صنفی، موسسات خدماتی یا آموزشی وکالت، نشریات و رسانه های حقیقی و مجازی فعال در حوزه وکالت، یا سکوهای مرتبط با خدمات وکالتی و… اختصاص یابد تا آخرین دستاوردها و فعالیت های خود را به وکلا عرضه نمایند؟ اگر چنین شود، می توان زمینه یک رقابت مثبت بین انها را فراهم کرد تا همه ساله دستاوردهای خود را عرضه نموده، از یک طرف انگیزه پبشرفت و ترقی را در آنها تقویت کرد؛ از طرف دیگر؛ وکلا را با آخرین دستاوردهای علمی و فناورانه، در حوزه کاری شان آشنا نمود.

۲- جشن استقلال کانون وکلا می تواند حتی به محلی برای تشویق و تقدیر از وکلا، فعالان صنفی، تشکلهای وکالتی، موسسات حقوقی، نشریات و رسانه های حقیقی و مجازی حوزه وکالت، سکوهای خدمات رسانی وکالتی و نویسندگان و مترجمانی برتری باشد که در جهت ارتقاء منزلت وکلا و خدمات وکالتی، منشأ خدمات برجسته ای بوده اند. در این راستا؛ *جمعیت اسلامی وکلای دادگستری (جاودان)* پیشنهادی را در جلسات اخیر شورای تشکلهای کانون مرکز مطرح کرده تا همچون گذشته، تشکلهای فعال در کانون مرکز بتوانند گزارشی از فعالیت ها و برنامه های خود را در معرض دید شرکت کنندگان در جشن قرار دهند. اما این پیشنهاد مورد موافقت و تصویب قرار نگرفت. لکن، آنجایی که به اعتقاد جاودان، اجرای چنین طرحی، یک گام مثبت در جهت به فعلیت درآوردن ظرفیت های مغفول مانده جشن استقلال می باشد؛ می تواند الگویی باشد تا سایر تشکلها نیز در سالهای آینده، دستاوردهای خود را به همکاران عرضه نمایند، درخواستی را به ریاست محترم کانون تقدیم داشته، با موافقت ایشان در مراسم امسال، فضایی در اختیار جاودان گذاشته شده تا بعنوان یک تشکل دارای *گفتمان صنفی* بتواند گوشه ای از فعالیت های خود را در معرض دید همکاران قرار داده، با تشریح اقدامات و خدمات خود، به بیان دیدگاهها و مواضع صنفی جاودان پرداخته، به سوالات و ابهامات احتمالی در این زمینه پاسخ دهد.

فلذا، از تمامی شرکت کنندگان در جشن استقلال دعوت می شود تا با حضور در کنار ما، با فعالیت های جاودان آشنا گشته، در جهت پاسداری از میراث گرانبهای «استقلال»، ما را از نظرات صائب خود بهره مند فرمایند.

ومن الله التوفیق

اباذر محبی عضو شورای مرکزی جاودان ۱۴٠۲/۱۲/۶

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *