یادداشت حقوقی

«مواضع عاقلانه سید حسن نصرالله» یادداشت اختصاصی دکتر محمد جلیلیان

یادداشت اختصاصی دکتر محمد جلیلیان عضو شورای مرکزی جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران(جاودان) با عنوان «مواضع عاقلانه سید حسن‌نصرالله»:

«ریتم و آهنگ سخنرانی سیدحسن نصرالله گسترش جنگ نبود؛ خاموش کردن جنگ بود»

سخنرانی ۹۰دقبقه‌ای دبیرکل سوم حزب‌الله لبنان که به صورت مستقیم و زنده و از طریق ده‌ها شبکه جهانی و کانال‌های رادیویی و تلویزیونی پوشش داده شده بود، حاوی مطالبی بسیار مهم و عاقلانه ای بود که از شعله‌ور شدن انبار باروت خاورمیانه؛ دریای مدیترانه؛ خلیج فارس؛ جنوب لبنان و نوار غزه کاست.

7/ اکتبر/٢٠٢٣ (١٥/مهر/١٤٠٢) برجسته‌ترین عملیات موفقیت‌آمیز فلسطین و نقطه عطف تاریخی از تاریخ تاسیس دولت صهیون (١٤/مه/١٩٤٨) ٧٥ سال پیش مولود رژیم نژادپرست؛ قومیت‌گرا و یهود انحرافی است که با پدرخواندگی بریتانیا متولد شد و قریب به ٤٢ درصد از جمعیت محدود یهودیان جهان (قریب به ٦ میلیون یهودی ساکن این سرزمین هستند) را در خود جای داده است.

حملات غافلگیرانه گردان‌های موسوم به عزالدین قسام با نام توفان الاقصی که توسط شبه نظامیان گروه جهادی حماس در باریکه غزه صورت گرفت و تا امروز که ٣١ روز از آن سپری شده حجم و تراکم اخبار آن؛ یکی از بی‌نظیرترین تیترهای خبری کره خاکی را به خود اختصاص داده است. این عملیات و حملات هوایی و زمینی رژیم صهیون به باریکه غزه جهان را متلاطم و اخبار عالم را تیتر یک خود کرد. توجه افکار عمومی جهانی را از شمال اروپا (جنگ روسیه و اوکراین) به این نقطه خاورمیانه کوچ داد. هیچ موجی نمی‌توانست این‌گونه در خدمت منافع مسکو واقع شود؛ پوتین را به حاشیه امنیت راند، جنگ اوکراین را به تاریکخانه لنینگراد سوق داد و زلنسکی را بی‌پناه و به ته جدول راند. در این هیاهوها و تراژدی غم‌انگیز استغاثه‌های کی‌یف در اروپای شرقی به خاموشی گرایید. از آن روز شاهد صف‌آرایی‌های آشکار و جدید در جغرافیای سیاسی جهان هستیم؛ امریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اوکراین، اتحادیه اروپا و… حمایت‌های صریح خود را با ابزارهای مختلف سیاسی (شورای عالی امنیت سازمان ملل) همراه با سفرهای پی در پی و تنوع در بسته‌های حمایتی مقامات سیاسی بلوک غرب؛ جو بایدن (رییس‌جمهور امریکا)؛ ریشی سوناک (نخست وزیر انگلیس)؛ امانوئل مکرون (رییس‌جمهور فرانسه)؛ اولاف شولتس (صدراعظم آلمان) و …؛ سفرهای وزرای خارجه کشورهای مختلف اروپایی به تل‌آویو؛ اعزام ناوهای جنگی به دریای مدیترانه و خلیج فارس؛ تصویب میلیاردها دلار کمک‌های نقدی، تسلیحاتی و لجستیکی به رژیم اسراییل و استفاده از اهرم‌های حق وتو؛ خبرپراکنی صد‌ها کانال خبری، رادیو و تلویزیونی، نشریات، فضاهای مجازی تلگرام، واتس‌اپ، اینستاگرام و… در خدمت جبهه غرب بوده.
از طرف دیگر در جبهه موسوم به حماس حمایت‌های مسکو، پکن، تهران (اصلاح‌طلب و اصولگرا همصدا و همگرا در این فقره)، الجزایر، عراق، کره شمالی، مصر، اردن، قطر، افغانستان و محور مقاومت در لبنان (حزب‌الله)، یمن (حوثی‌ها)، عراق (عصائب‌الحق؛ سید مقتدی صدر) شامل حمایت‌های سیاسی، مالی، تسلیحاتی، شرکت در راهپیمایی‌های متواتر و متکثر در جهان و پایتخت‌های صف مقابل در امریکا، لندن، پاریس و… که همگی حکایت از این صف‌بندی‌های ملموس و عینی که جهان را به سمت دوقطبی بودن کامل و آشکار سوق داده؛ مارش و جرس جنگ جهانی سوم را در آستانه به صدا در آمدن قرار داده است.

جهان امروز؛ منتظر مواضع سید حسن نصر‌الله، رهبر سیاسی شیعیان که ٤٠ درصد از جمعیت ٦ میلیون نفری کشور لبنان را رهبری می‌کند، بود. این روحانی ٦٢ ساله لبنانی متولد شهر صور در جنوب لبنان و از دانش‌آموختگان مکتب تشیع در بعلبک و نجف عراق است که پس از شهادت سید عباس موسوی از١٦ فوریه ١٩٩٢ (٢٧/بهمن/١٣٧٠) رهبری سیاسی شیعیان را به دست گرفته و از رهبران بسیار محبوب و عملگرای شیعه و ضاحیه‌نشینان لبنان است که در مسیر این باور سیاسی فرزند ارشد خود سید هادی نصرالله قربانی این خط‌مشی شده است؛ همچنین رهبر پیشین این تشکل سیاسی سرانجام عمرش با شهادت توسط اسراییل پایان یافت؛ (شهید سید عباس موسوی، دبیرکل دوم).

دبیرکل سوم حزب‌الله لبنان در سخنرانی ٩٠دقیقه‌ای خود که به صورت مستقیم و زنده و از طریق ده‌ها شبکه جهانی و کانال‌های رادیویی و تلویزیونی پوشش داده شده بود که علاقه‌مندان وی با تجمع در اقصی نقاط جهان و در میادین بزرگ و مراکز شلوغ و از طریق نمایشگرهای زنده به نمایش گذاشته شده بود؛ نطق وی را که تداعی‌گر سخنرانی تاریخی رییس‌جمهور محبوب وقت مصر جمال عبدالناصر در ٢٦/ژوئن/١٩٥٦ (٥/تیر/١٣٣٥) و ملی شدن کانال سوئز بوده حاوی مطالبی بسیار مهم؛ عاقلانه که از شعله‌ور شدن انبار باروت خاورمیانه؛ دریای مدیترانه؛ خلیج فارس؛ جنوب لبنان و نوار غزه کاست. جهان مواضع این رهبر شیعی رادیکال را پژواکی از مواضع سیاسی ایران می‌پندارد که حاوی مطالب ذیل است:1) عملیات توفان الاقصی فلسطینی بوده؛ متعلق به فلسطینیان و توسط آنان طراحی و اجرا شده است.
2) عملیات غافلگیرانه و در شبکه گردان‌های القسام گردش داشته و محور مقاومت نیز غافلگیر و روز ٨ اکتبر از آن مطلع می‌شود.

3) این عملیات مورد حمایت و تایید محور مقاومت بوده و خواهد بود.
4) امریکا آمر؛ حامی و هدایت‌کننده حمله به غزه و این جنایات و نسل‌کشی است؛ ناوها و منافع امریکا در دریا، خشکی و هوا در تیررس محور مقاومت بوده و خواهد بود.
5) غزه و فلسطینیان باید پیروز میدان شوند و از همه آزادیخواهان از امریکای لاتین، مسلمانان در سراسر جهان و جهان عرب می‌خواهیم با حمایت‌های سیاسی، مالی، تسلیحاتی، رسانه‌ای و تبلیغاتی نگذارند غزه و فلسطین در این نبرد شکست بخورند و پیروزی غزه برای فلسطینیان است و ارتباطی به هیچ عامل خارجی ندارد.
6) ایران و رهبران آن ارتباطی به عملیات غزه نداشته و هیچ ارتباطی با برجام و موضوعات داخلی ایران ندارد. روح پیام و آهنگ؛ ریتم و صدای این رهبر ٦٢ ساله شیعی دمیدن بر طبل جنگ و گسترش و عمق بخشیدن به جنگ نبود، بلکه فرو نشاندن و خاموش کردن و توقف عملیات غزه بود.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *