تازه های اخبار حقوقی و قضایی

پایان ۲۰ سال بلاتکلیفی لایحه تجارت؛ لایحه‌ای که با، اما و اگر‌های فراوان تصویب شد

 لایحه تجارت که از مجلس هفتم تا کنون (حدود ۲۰ سال) در مجلس بدون تعیین وضعیت مانده بود، روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ با ۱۴۰ رای موافق، ۵ مخالف و ۵ رای ممتنع از ۱۹۳ نماینده حاضر در مجلس، به تصویب رسید.

با توجه به تحولاتی که در دنیا در حوزه تجارت شکل گرفت، نگاه بیشتر حقوقدانان، بازرگانان و تجار این بود که قانون تجارت فعلی هم ناقص و مبهم و هم ناکافی است؛ لذا مجلس و دولت به دنبال آن بودند تا قانون مذکور اصلاح شود؛ بنابراین، از مجلس هفتم این روند آغاز شد و در آن دوره اقداماتی انجام گرفت و لایحه در مجلس وصول شد.

هفته گذشته، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه تجارت، آن را تصویب کردند تا به گفته نایب رییس مجلس، این لایحه پس از ۲۰ سال تعیین تکلیف شود. در نشست علنی روز سه‌شنبه – ۲۸ فروردین ماه – مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به لایحه تجارت در مواد ۱۱۵۰ تا ۱۳۴۳ در دستور کار قرار گرفت و این مواد با رای موافق نمایندگان اصلاح شد.

و در نهایت متن لایحه تجارت ۱۴۰۳ که به تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده بود،  منتشر شد.

متن نهایی لایحه تجارت با ۱۳۴۳ ماده در قالب ۵ کتاب مورخ ۲۸ فروردین ماه، در روزهای پایانی مجلس یازدهم، در صحن علنی مجلس به تصویب نمایندگان رسید.

اگر چه این لایحه جهت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است و ممکن است برای رفع ایرادات به مجلس اعاده شود، اما نسخه اولیه این لایحه که توسط مجلس تهیه شده، در دسترس عموم قرار گرفته است.

فهرست لایحه قانون تجارت ۱۴۰۳

طبق فایل منتشر شده از این لایحه، این قانون شامل ۵ کتاب و ۱۳۴۳ ماده است که عناوین این کتاب ها عبارتند از:

  1. کتاب اول- قراردادهای تجارتی
  2. کتاب دوم-اسناد تجارتی
  3. کتاب سوم-تجارت و مقررات حاکم بر آن
  4. کتاب چهارم – اشخاص حقوقی
  5. کتاب پنجم- ورشکستگی

قانون های منسوخ به موجب لایحه جدید تجارت:

طبق ماده ۱۳۴۳ لایحه تجارت ۱۴۰۳، در صورت تایید این قانون موارد زیر منسوخ خواهند شد:

۱ – قانون راجع به ثبت شرکت ها مصوب ۱۳۱۰/۳/۲

۲ – قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱/۲/۱۳

۳ – قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب ۱۳۱۸/۴/۲۴

۴ – قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه های کشور مصوب ۱۳۴۳/۳/۱۹

۵ – قانون طرز استفاده از درآمد صندوق های الف و ب اداره کل تصفیه امور ورشکستگی مصوب ۱۳۴۴/۲/۲

۶ – لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت راجع به شرکت های سهامی عام و خاص مصوب ۱۳۴۷/۱۲/۲۴

۷ – مقررات راجع به تشکیل، اداره، انحلال و تصفیه، تغییرات در سرمایه، ادغام، تجزیه و حساب های شرکت تعاونی در قانون شرکت های تعاونی مصوب ۱۳۵۰/۳/۱۶ و اصلاحات بعدی آن

۸ – قانون صدور چک مصوب ۱۳۵۵/۴/۱۶

۹ – مقررات راجع به تشکیل، اداره، انحلال و تصفیه، تغییرات در سرمایه، ادغام، تجزیه و حساب های شرکت تعاونی در قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۰/۶/۱۳

۱۰ – قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی مصوب ۱۳۷۶/۸/۲۱

۱۱- بندهای ۲۲، ۲۸، ۲۹، ۳۰ و ۳۱ ماده ۱، بند ۴ ماده ۲۷، بند ۴ ماده ۴۶ و مواد ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵ و تبصره های مواد ۲۲ و ۲۳ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴/۹/۱ در مورد انتشار اوراق سهام در شرکت های سهامی عام، مختلط سهامی عام و تعاونی سهام عام در مرحله تشکیل و افزایش سرمایه

دانلود لایحه تجارت مصوب ۱۴۰۳

دانلود لایحه قانون تجارت ۱۴۰۳ (۳۰۱ صفحه- ۴ مگابایت) 

منبه: وکلا پرس
بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *