یادداشت حقوقی

«کانون وکلای دادگستری، نه یک نهاد مدنی، بلکه نهادصنفی است»به قلم دکتر اباذر محبی

«کانون وکلای دادگستری، نه یک نهاد مدنی، بلکه نهادصنفی است»
یادداشت اختصاصی دکتر اباذر محبی از وکلای با سابقه کانون وکلای دادگستری، فعال صنفی، و عضو پیشکسوت شورای مرکزی و رئیس سابق جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران(جاودان)

از سال ۱۳۳۱ که کانون وکلای دادگستری، شخصیت حقوقی مستقلی پیدا کرد، در بسیاری از مقالات و آثاری که تاکنون تولید شده، از کانون وکلا، بعنوان *نهاد مدنی* یاد می شود و این مفهوم، در ذهن بسیاری از اندیشمندان، صاحب نظران و پیشکسوتان جامعه وکلا، جا افتاده و نهادینه شده است. اما، در اثر تلاشهای فکری و اندیشه ورزی پژوهشگران حوزه علوم سیاسی، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و حقوق، این واژه (نهاد مدنی)، مانند بسیاری دیگر از مفاهیم و واژه ها تعمیق یافته، دقیق تر شده و مفاهیم جدیدی از آن متولد شده است. از جمله؛ برای بازشناسی نهادهای مختلف فعال در سطح جامعه، شاخص هایی تعریف شده و دسته بندی های متعددی در حوزه *نهادهای عمومی* صورت گرفته است. براساس این شاخص ها، حرفه وکالت دادگستری *نهادمدنی* است و کانون وکلای دادگستری، فقط یک *نهادصنفی* محسوب می شود و کارویژه این دو نهاد، بسیار متفاوت است.

مهمترین شاخص های تعریف شده برای *نهادمدنی* عبارتند از:

۱- موجودیت، اداره، منابع مالی و انحلال *نهاد مدنی* وابسته به تصمیم و اراده تشکیل دهندگان و اعضای آن است. دولت فقط آنها را به رسمیت می شناسد و بسترهای قانونی فعالیت آنها را فراهم می سازد.

۲- *نهادمدنی*، حلقه واسط بین قاعده (مردم) و راس هرم قدرت (حکومت) محسوب می شود.

۳- برخورداران از خدمات *نهادمدنی*، عمدتا بیرون از دایره وجودی آن و تعداد نامعلومی از اعضای جامعه را شامل می شوند.

۴- فعالیت نهادهای مدنی بر محور *حقوق* می چرخد و عضویت در آنها داوطلبانه است و… نهادهایی مانند: احزاب (سیاسی)، مطبوعات (فرهنگی)، وکالت دادگستری (حقوقی و قضایی)، مساجد، کلیسا و… (مذهبی) انجمن های خیریه و…(اجتماعی)، همگی در ذیل این تعریف می گنجند و معادلات داخلی آنها، غالبا تابع رای و نظر اکثریت اعضای آنهاست. اما، نهادهای صنفی (از جمله کانون وکلا، اتحادیه های کارگری و…) نهادهای غیردولتی هستند که: تشکیل و اداره آنها قابل انطباق با شاخص های پیش گفته نمی باشد؛ مثلا: کانون وکلای دادگستری: ۱- با اراده قانونگذار تشکیل شده، نحوه اداره، منابع مالی، انحلال و… تابع رای و نظر قانونگذار، یا مراجع تعیین شده از قانونگذار است. ۲- *نهادصنفی* حلقه واسط بین *اعضا* و (حکومت) است و برخلاف نهاد مدنی، افراد محدودی را شامل می شود. زیرا؛ فقط (اعضایش) از خدمات آن برخوردار می باشند. ۳- بیشتر، بر محور *منافع* می چرخد تا حقوق. و… بنابراین، ملاحظه می فرمایید که برخلاف *اشتباه رایج* در ادبیات صنفی و حرفه ای، کانون وکلا، نه یک نهاد مدنی، بلکه یک *نهادصنفی* است و در زیرمجموعه «نهادهای عمومی غیردولتی» قرار دارد. همچنبن، کانون وکلا، برخلاف آنچه در آیین نامه ۱۴٠٠ آمده، *نهادخصوصی* هم نیست و با شاخصهای تعیین شده در رابطه، انطباقی ندارد. توضیح در این باره، مجال دیگری می طلبد.

والسلام اباذر محبی

بهمن 1402

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *