مقالات حقوقی, یادداشت حقوقی

گورستانی از نقض معاهدات و کنوانسیون های بین المللی توسط اسرائیل در تجاوز به غزه

تعهدات مندرج در کنوانسیون­های چهارگانه­ ی ژنو، کنوانسیون حمایت از حقوق کودک، اعلامیه­ ی جهانی حقوق بشر، قواعد آمره­‌ی منع توسل به زور و بسیاری دیگر از اسناد بین­‌ا‌لمللی که عمدتا در قالب عرف بین­‌المللی برای تمامی تابعان در حقوق بین‌­الملل لازم الاتباع هستند، در حملات اکتبر 2023 اسرائیل به غزه نادیده گرفته شد.

محمود رشنواز دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل، واحد امارات، دانشگاه آزاد اسلامی، دبی، امارات و وکیل دادگستری در مقاله ای اختصاصی به این موضوع پرداخته است:

مقدمه 

آنچه از افعال ارتکابی رژیم اسرائیل و حامیان آن در غزه برمی­آید، این است که حقوق بین­‌الملل با تمامی اوراق و اسناد خود و در سایه­‌ی سازمان­های پرسرو صدای خود، هیچ نقشی ایفا نکرده است. هر آنچه از حقوق جنگ و حقوق بشردوستانه  و حقوق بشر گفته می­شود، در این جنگ دفن شد  و گورستانی از معاهدات بین‌­المللی ایجاد شد. تعهدات مندرج در کنوانسیون­های چهارگانه­ ی ژنو، کنوانسیون حمایت از حقوق کودک، اعلامیه­ی جهانی حقوق بشر، قواعد آمره­‌ی منع توسل به زور و بسیاری دیگر از اسناد بین­‌ا‌لمللی که عمدتا در قالب عرف بین­‌المللی برای تمامی تابعان در حقوق بین‌­الملل لازم الاتباع هستند، در حملات اکتبر ۲۰۲۳ اسرائیل به غزه نادیده گرفته شد و مدعیان نیز نظاره­ گر این نقض­های آشکار بودند. به نظر می­رسد که حقوق بین‌­الملل کماکان از ضعف مبنایی خود که همان خلاء ضمانت اجرایی مناسب است رنج می­برد. صاحبان حق وتو، هیچ­گاه نمی­ توانند اراده­ی جهانی را محقق سازند و رنج­های بی­ شمار بشری را بکاهند. گرچه در مرحله­ ی تقنین، قواعد متناسب با حقوق بشری تدوین شده است ولی این مقررات بدون وجود مرجعی الزام کننده، قادر به خلق زمینه­‌های اجرائی نیست.

تهاجمات اسرائیل در طول سالیان متمادی به منطقه­‌ی غزه، محاصره‌­های اقتصادی و دیگر اعمال ارتکابی که مشخصاً با بسیاری از معاهدات و کنوانسیون‌­های بین‌­المللی پذیرفته شده در تناقض قرار دارد. این مسئله را می ­توان به عنوان یک پژوهش خاص مورد توجه قرار داد. هر چند در اخبار و اظهارنظرهای سیاسی و حقوقی، عموماً به این مسئله اشاره شده است و افعال ارتکابی اسرائیل را نقض تعهدات بین­‌المللی این رژیم یا نقض برخی از قواعد آمره و گاهی عرف بین­‌المللی دانسته­‌اند، ولی به نظر می‌­رسد تحلیل موضوع از جنبه­‌ی حقوقی کامل و جامع می­تواند بسیار ضروری باشد.

در واقع آنچه در این مقاله بررسی خواهد شد، استدلالات حقوقی است که مبین نقض­ کنوانسیون‌­های بین­‌المللی و تعهداتی است که در این عرصه وجود دارد. در این راستا، به وقایعی اشاره خواهد شد که مبنای این نقض­‌های تعهدات بین­‌المللی خواهد بود. نظرات صاحبان رای در این حوزه بررسی خواهد شد و در نهایت این نتیجه از تحقیق برآیند کار ما هست که کنوانسیون­‌های بین­‌المللی و قواعد آمره و تعهدات عرفی در جامع ه­ی بین‌­المللی در گورستانی به نام جبهه­‌ی حمله به غزه دفن شدند و اقدامات جهانی و ضمانت­ اجراهای پیش بینی شده در این حوزه به جهت ناکارآمدی و عدم قابلیت اجرا نمی­تواند راه حلی ارائه نماید.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

به نقل از دادبان عدالت

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *